جاذبه های گردشگری شهرستان

زابل با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی که دارد بخش عمده ای از جاذبه های استان سیستان و بلوچستان را در بر می گیرد.

 

شهر سوخته

شهر سوخته در کناره جاده زابل به زهدان در کیلومتر ۵۶ زابل قرار دارد. این شهر با قدمتی بیش از ۵۰۰۰ سال در ساحل رود هیرمند و دریاچه هامون ساخته شده است. بخش مسکونی این شهر ۸۰ هکتار است که مردم در آن زمان در این قسمت خانه های خود را ساخته و زندگی می کردند. در سی و هشتمین اجلاس یونسکو در تاریخ ۱ تیر ۱۳۹۳ شهر سوخته به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد. این محوطه باستانی هفدهمین اثر تاریخی ایران در فهرست یونسکو محسوب می شود که با برخورداری از قدمت ۵۰۰۰ ساله هم اکنون به عنوان یکی از پیشرفته ترین شهر های باستانی دنیا شناخته می شود.

آدرس: سیستان و بلوچستان زابل ۵۶ کیلومتری زابل

 

شهر سوخته

دریاچه هامون در زابل

ما در راهنمای سفر به زابل سعی داریم تا به طور کلی درباره ی این شهر صحبت کنیم، دریاچه هامون یکی از جاذبه های این شهر است که در واقع می توان گفت سومین دریاچه بزرگ ایران پس از خزر و ارومیه باشد. این دریاچه از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک، هامون صابری، و هامون هیرمند تشکیل شده است. متاسفانه با توجه به خشکسالی های ۱۵ ساله و بسته شدن آب ورودی از سمت کشور افغانستان و پرداخت نکردن حق آب دریاچه از طرف افغانستان، دریاچه هامون هم اکنون کاملا خشک شده و هیچ آثاری از حیات در آن یافت نمی شود.

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، شمال سیستان و بلوچستان در نزدیکی زابل

  کوه خواجه

کوه خواجه زابل

کوه خواجه در واقع قلعه ای بزرگ در شهری منحصر به فرد از دوره اشکانیان و ساسانیان بوده که از سنگ های بازالت سیاه رنگ تشکیل شده و با ارتفاع ۶۰۹ متری از سطح دریا مانند جزیره ای در میان دریاچه هامون قرار گرفته است. کوه خواجه بزرگ ترین معماری خشتی بر جای مانده از دوره  پارتیان،  در منطقه سیستان قرار دارد و یکی از مهم ترین آثار دوره های اشکانی، ساسانی اسلامی است.

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، ۳۰ کیلومتری جنوب غربی زابل

  موزه مردم شناسی

قلعه چهل دختر زابل

دیگر قلعه ای که در زابل قرار دارد، قلعه چهل دختر است که به قدمت آن به دوره ساسانیان باز می گردد و در  کوه خواجه واقع شده است.

آدرس: سیستان و بلوچستان، کوه خواجه

بقعه سید باقر زابل

قلعه سام

سیستان پر از قلعه است، قلعه سام دیگر جاذبه ی تاریخی است که در این منطقه قرار دارد و در ۴ کیلومتری سکوهه واقع می باشد. این بنا مستعطیل شکل از جنس خشت و گل بوده و بر اثر کاوش باستان شناسان، در طبقه زیرین این بنا نوشته ای یونانی متعلق به دوران پارت ها کشف شده و در طبقه بالایی این بنا مواردی مربوط به دوران ساسانیان کشف شده است.

آدرس: سیستان و بلوچستان، سیستان ۴ کیلومتری روستای سکوهه

قلعه نو

زیارتگاه بی بی دوست

زیارتگاهی در شهرستان زابل به نام آرامگاه بی بی دوست قرار دارد که در ۱۰ کیلومتری شمال شرق زابل در مسیر و نقطه اتصال جاده زابل به شهر هیرمند قرار گرفته است. در این مکان کانال آبی که از رودخانه هیرمند واقع در شهرستان زهک منشعب می شود. آرامگاه بی‌بی دوست در دشتی گرم و خشک و روی تپه‌های باستانی قرار گرفته و بنا به عقیده عده‌ای اصل آن، متعلق به عصر اشکانیان است.

بی بی دوست

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، ده کیلومتری شمال شرق زابل، در مسیر محور زابل هیرمند

 

هتل های زابل:

 

هتل آرام:

شماره تلفن: 05432295502

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، میدان یعقوب لیث

 

هتل نیمروز:

شماره تلفن: ۰۵۴۳۲۲۲۲۰۹۱

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، بلوار ارتش

 

اگر قصد سفر به زابل را دارید اصلا شک نکنید . زابل می تواند یک مسافرت خاطره انگیزی برای شما باشد و بیشتر از همه چیز لذت یک گردشگری تاریخی را در آن حس می کنید و بهره می برید .

 


تاریخ بروزرسانی : ۲۵ دی ۱۳۹۸ ۲۲:۳۳